Kilka dni temu sięgnąłem do kilku pudełek w jakich trzymam trawki, listki oraz wszelkiego rodzaju posypki i po krótkim przeglądzie postanowiłem wykonać sobie niewielki lasek w jesiennym klimacie. Kilka godzin pracy (niestety nie umiem robić szybkich projektów, nawet jak sobie wcześniej zakładam, że to ma być wykonanie w trybie "speed") i wyszło mi coś takiego:
Do wykonania lasu zastosowałem Tree Armatures od Woodland Scenics,
klej Hob-e-Tac tegoż producenta,
dwa rodzaje posypek produkowanych przez Gale Force 9:
Barwiony mech chrobotek (?) kupiony po jakieś 4,5 zł za opakowanie w internetowej kwiaciarni:
a także opisywane tutaj podstawki pod drzewa firmy 4ground, oraz dwa produkty firmu MIninatur: jesienne liście brzozy oraz jesienne liście buku - widoczne poniżej razem z większą partią zieleniny od MiniNatur.
Zależało mi na wypróbowaniu wszelkich dostępnych materiałów, stąd prawie każde drzewo jest inne.
Kilka uwag z etapu produkcji:
Drzewa należy skręcić wzdłuż osi pnia oraz dodatkowo "rozcapierzyć" gałęzie, poniewą są one odlane jako płaskie kształtki. Gałęzie posmarowałem obficie Hob-e-Tac, który jest biały niczym wikol i przyjemnie pachnie :) Po kilkunastu minutach zaczyna się robić przezroczysty i wtedy staje się także lepki. Co ciekawe ten klej nigdy nie przestanie być lepki, co jest zarówno dobre jak i złe. Z jednej strony zawsze można docisnąć jakiś obtrącony fragment posypki, z drugiej łatwo się przykleić paluchami przenosząc takie drzewko na stół. Klej jest też błyszczący, więc tam gdzie nie dokleicie posypki będzie się świecił. Tak to wygląda w trakcie:
Mam wrażenie, że potrzebowałbym jeszcze drugiego kleju Wooodland, który aplikuje się spryskiwaczem na gotowe elementy terenu i który zasycha na matowo. Liście Mininatur przyklejałem na kropelkę. W przypadku brzozy efekt mnie nie zadowala - chcialem oddać efekt takich zwisajacych "sznyrów" liści, jak występą w naturze, jednak z uwagi na sztywność siatki z liśćmi i małej powierzchni klejenia okazało się to bardzo trudne. Tym niemniej z efektu koncowego jestem bardzo zadowolony. Grunt potraktowałem kilkoma rodzajami trawki od GamersGrass i Mininatur, drobą posypkę Noch oraz GF9, a także odpadnięte pojedyncze listki brzozy i buka.
Mogłem sobie darować te plastikowe podstawki, ponieważ miejsca styku są niestety dobrze widoczne. Popracuję jeszcze nad zamaskowaniem tego.
Piękne. Dość gdy napiszę, że skradne pomysł na szybkie drzewka od Ciebie. Fajnie, że podales nazwy wszystkich produktów, dzięki! :-)
OdpowiedzUsuńBędzie mi miło jak się ten wpis przyda :)
UsuńCoś cudownego! Dzięki za step by stepa. Na pewno kiedyś skradnę to i owo :)
OdpowiedzUsuńSkradaj, skradaj :) Zawsze to miłe jak się uda kogoś zainspirować.
UsuńFantastyczne! Szkoda, że mój stół będzie w konwencji wiosna-lato.
OdpowiedzUsuńDzięki. Wiosna też piękna.
UsuńRewelacyjny tutorial :)
OdpowiedzUsuńDzięki.
UsuńWczoraj oglądałem w sklepie te pnie, ale pomyślałem "po co mi drzewa 2D", a im sie tak rozkłada gałęzie :O na pewno kradnę pomysł, ale na letnie klimaty ;)
OdpowiedzUsuńMnie to też zmyliło w pierwszej chwili, dopiero jak obejrzałem filmy na stronie producenta puknąłem się w czoło :)
UsuńJesień jak malowana :) zapewne skorzystam.
OdpowiedzUsuńDo kolorów Twojej gwardii i tych wszytskich pieknych czołgów i walkerów jesień by bardzo pasowała.
UsuńPiękne drzewa. Naprawdę inspirująca praca!
OdpowiedzUsuńDzięki. INspiracja czytelników to najlepsza nagroda :)
UsuńTeż robię przymiarki do tych drzewek od jakiegoś czasu :-) W jakim sklepie je dostałeś? Co do posypek Gale Force 9 - mogę potwierdzić że są super, a przy tym dość niedoceniane i mało popularne. Też używam krzaczorów z Mininatur :-)
OdpowiedzUsuńDrzewka nabyłem w sklepie modelmania com pl. NIe ma ich w stałej ofercie, jednak ponieważ mają tam sporo produktów Woodland Scenics, zaproponowali mi ściągnięcie. Trwało to chyba jakieś dwa tygodnie. Prosili tylko o kod produktu, który wziąłem ze strony producenta (WS ma kilka typów tych drzewek: małe, duże, liściaste i iglaste). Jak się drzewka pojawiły to dostałem maila i voila :)
UsuńTak posypki GF9 są bardzo fajne, ich mankamentem jest stosunkowo wysoka cena (porównujac np. właśnie z posypkami WS). Mininatur to klasa sama w sobie - obstawiają wszystkie pory roku :)
UsuńBrzoza piękna! Podstawki doskonałe. Wiwat! :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że się udało i się podobają.
UsuńPięknie to wyszło. Brzoza brzozowa jak należy i w ogóle jesień na całego. Chrobotka nie lubię, ale tutaj całkiem nieźle się spisał (choć chrobotkowe liście chyba jednak nieco ustępują wizualnie dwóm pozostałym rozwiązaniom).
OdpowiedzUsuńTak, chrobotek chyba lepiej sprawdza się w roli niższych chaszczy. Jego zaletą jest cena, te posypki jednak tanie nie są, nie mówiąc już o MiniNatur :)
Usuńsuper, bardzo fajnie zróżnicowane drzewa. Zawsze mnie trochę razi jednolitość koloru produkowanych gąbek i trawek - czy ktoś z was próbował je maczać w washu/rozrzedzonej farbie (niekoniecznie czarnym albo ciemnobrązowym), żeby trochę przełamać kolory roślinności?
OdpowiedzUsuńWitam na blogu :) Nie próbowałem jeszcze barwienia posypek na drzewkach. Za mało zrobiłam drzewek i jeszcze tej monotonii nie poczułem. Przypuszczam jednak, że najłatwiej byłoby podkolorować aerografem. Wooodland Scenics w swoim filmach proponuje inne ciekawe rozwiązanie: gotowe drzewo spryskuje się rozwodnionym klejem i od góry posypuje drobną jasną posypką, a od dołu ciemniejszą. Daje to fajne, naturalne cieniowanie. W ogóle jestem zafascynowany jak bogaty jest cały system roślinności Woodland Scenics - polecam wizytę na ich stronie lub filmy na Youtube.
UsuńBardzo fajnie to wyszło, a do tego opis procesu twórczego jest bardzo pomocny :)
OdpowiedzUsuńChętnie sie zawsze dzielę tym czego sie sam w tym hobby uczę :) Dzięki
UsuńChętnie sie zawsze dzielę tym czego sie sam w tym hobby uczę :) Dzięki
Usuń